Haber

Mitsotakis: Tren kazası soruşturmasına öncelik verilmeli

Yunanistan’da 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının ardından Başbakan Kiriakos Mitsotakis, Yargıtay Başsavcısı İsidoros Dogiakos’a bir mektup göndererek kazayla ilgili soruşturmaya “en yüksek önceliğin verilmesi gerektiğini” söyledi.

Kathimeri’ye göre Miçotakis, bugün Dogiakos’a gönderdiği mektupta, ‘yargı tarafından yürütülen soruşturmanın, hükümet tarafından atanan bilirkişi heyetinin yürüttüğü çalışmalardan bağımsız olarak yürütülmesi’ çağrısında da bulundu.

AB YUNANİSTAN’IN DEMİRYOLU MODERNİZASYONUNA YARDIMCI OLACAK

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 28 Şubat’ta Larisa kenti yakınlarında meydana gelen kazayla ilgili bu sabah Başbakan Miçotakis ile görüştüğünü duyurdu. der Leyen, Miçotakis ile demiryollarının modernizasyonu ve güvenliğin artırılması için AB’nin Yunanistan’a sağlayabileceği teknik desteği görüştüklerini belirtti.

Von der Leyen, AB Konseyi ve AB Demiryolları Ajansı’ndan uzmanların bu hafta Atina’ya gideceğini belirterek, demiryolu güvenliğinin birinci öncelik olduğunu söyledi.

DEMİRYOLU İŞÇİLERİ GREVİNİ BİR GÜN DAHA UZATTI

Öte yandan ülkedeki demiryolu işçileri ve makinistlerinin altyapı ve demiryollarındaki güvenlik önlemlerindeki eksikliklere dikkat çekmek için 2 Mart’ta başlattığı grev kazanın ardından da devam ediyor.

Reuters’in haberine göre demiryolu işçileri grevlerini uzatarak bugün ve yarın greve gideceklerini duyurdu. Grevin altıncı gününde açıklama yapan demiryolu işçileri sendikası ve makinistler, grevi 8 Mart Çarşamba gününe kadar uzattıkları bilgisini paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu