Haber

Belçika’da işçilerin “fişi çekme” hakkı başlıyor

Belçika’da çalışanların mesai saatleri dışında işle ilgili arama, mesaj veya e-postalara cevap vermeme hakkı bugünden itibaren belirli şartlarla yürürlüğe girdi.

Belçika federal hükümetinin geçen yıl üzerinde anlaşmaya vardığı çalışma yönetmeliği kapsamında, iş ve özel hayatı dengelemek amacıyla “fişi çekme veya fişi çekme” adı verilen uygulama 1 Nisan’dan itibaren uygulanmaya başlandı.

Buna göre, 20’den fazla kişinin çalıştığı işyerlerinde mesai saatleri dışında çalışan çalışanların işle ilgili arama, tebligat veya e-postalara cevap vermeme hakkı olabilir.

Ancak bunun için patron ve çalışanlar arasında bir anlaşmaya varılması gerekiyor.

Öngörülemeyen özel ve acil durumların neler olabileceği belirlenerek patron ve çalışanlar arasında anlaşma yapılması ve bu özel kurallar dışında uygulamanın geçerli olması talep edilir.

1 Nisan’dan itibaren 20’den fazla çalışanı olan işyerlerinde patronlar, toplu sözleşmelerde veya çalışma yönetmeliğinde “iş dışında bulunmama hakkı”na yer vermek zorunda.

Belçika’da çalışanların “bağlantıyı kesme” hakkı federal memurlar için geçen yıl başladı. Belçika Başbakan Yardımcısı Petra de Sutter, geçen yıl 1 Şubat’ta bir genelge yayınlayarak, federal hükümete bağlı memurların acil durumlar dışında mesai saatleri dışında aramalara veya e-postalara cevap vermek zorunda olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu