Ekonomi

ABD bankası paylaştı: İşte 2023’ün en parlak yatırım aracı

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, emtiaların 2023’te varlık sınıfları arasında en güçlü görünüme sahip olduğunu söyledi.

Bankanın Emtia Araştırma Birimi Başkanı Jeff Currie, makroekonomik koşullar ve düşük stok seviyeleri nedeniyle 2023 emtia görünümünün çok parlak olduğunu söyledi.

2023 yılının sıcak hava şoku ve yüksek faizler nedeniyle fiyatlarda düşüşle başladığını belirten Currie, şöyle konuştu: “Ancak, Çin’de talep toparlanmaya başlıyor ve arz yetersiz. Bu da fiyatların yükseldiğinin bir göstergesi.”dedim.

‘POZİTİF ORTAM’

Dün Londra’da yaptığı sunumda konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Currie, “Emtialar için bu kadar iyimser bir ortama rastlamak zor. İster kritik stoklara, ister üretim kapasitesine bakın, açıkça arz sıkıntısı var.”dedi.

Emtiada 2007-2008’deki rekor ralliyi hatırlatan ve durumun benzer olduğunu söyleyen Currie’ye göre, stokların yeterli olması nedeniyle emtiadaki olumlu fiyat görünümüne yalnızca Avrupa doğalgazı istisna oldu.

‘PETROL YİNE YÜKSELEBİLİR’

Currie ayrıca, batıdaki faiz artışlarının Çin’deki toparlanmayla sona ermesi halinde petrolde talep patlaması ve ralli yaşanabileceğini de belirtti.

2022’de merkez bankalarının faiz artırımları ve Çin’deki sert Covid kısıtlamaları emtia piyasasında talebi zayıflattı. Ancak Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı arz sorunları, güç ve gıda tarafında dalgalı bir görünüme neden oldu.

haber-hasanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu