Ekonomi

Yusufeli Barajı ve HES’te su yüksekliği 100 metreye ulaştı

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve kemer baraj sınıfında 275 metre ile Türkiye’nin birinci, dünyanın en yüksek beşinci barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’in ardından 22 Kasım 2022’de hizmete giren HES de devreye girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla barajda su seviyesi denetimi yapıldı. formda yükselmeye devam ediyor.

Bugün itibariyle baraj havzasında depolanan su miktarı 183 milyon metreküpe, su seviyesi 502 kotuna, su yüksekliği ise 100 metreye ulaştı. Çoğunluğu sular altında kalan eski ilçe merkezine güvenlik nedeniyle araç ve yayaların girişine izin verilmiyor. Yola beton bariyer çekilerek ve toprak dökülerek ulaşıma kapatıldı. Yusufeli’nin yeni yerleşim yerini Artvin-Erzurum karayoluna bağlayan yol da eski ilçe merkezinde sular altında kaldı. Yusufeli Merkez viyadük inşaatı tamamlanıncaya kadar yeni ilçe merkezine ulaşım Sarıgöl-Öğdem güzergahından sağlanacak.

Öte yandan barajın kuruluşundan günümüze kadar olan çalışma ve su tutma süreci ise time lapse tekniği ile 55 saniyede yakalandı.

KAYNAK: SABAH

habermustafakemalpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu