Haber

Pakistan’ın eski Enformasyon ve Yayın Bakanı tutuklandı

Pakistan’ın eski Enformasyon ve Yayın Bakanı Chaudri Favad Hussein, Seçim Komisyonu yetkilileri ve ailelerini tehdit ettiği için gözaltına alındı.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, eski Başbakan İmran Han döneminde Enformasyon ve Yayın Bakanı olarak görev yapan Hüseyin, bu sabah Lahor’daki evinde gözaltına alındı.

Yetkililer, eski Başbakan Khan’ın liderliğindeki Pakistan Adalet Hareketi Partisi’nin (PTI) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin’in Seçim Kurulu görevlileri ve ailelerini tehdit ettiği gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi.

İmran Han ve çok sayıda parti üyesi, Hüseyin’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

PTI, Hüseyin’in serbest bırakılmaması halinde ülke genelinde protestoların başlayacağını duyurdu.

Hüseyin ve PTI’dan farklı üst düzey siyasetçiler, Seçim Komisyonu’nun Başbakan Şahbaz Şerif’in partisinden Muhsin Nakvi’yi Pencap eyaletindeki geçici hükümetin Başbakanı olarak atamasına tepki göstermişti.

PTI’nin Khan’ın gözaltına alınabileceğini iddia etmesinden sonra bugün erken saatlerde yüzlerce kişi Khan’ın Lahor’daki konutunun etrafında toplandı.

İmran Han hükümeti Nisan 2022’de düşmüştü.

Pakistan parlamentosunda 10 Nisan 2022’de yapılan güven oylamasında İmran Han’ın hükümeti 174 “hayır” oyu ile düştü.

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de TBMM’de yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu