Haber

Korku gecesi ‘Koleda’ Kırklareli’de kutlandı

Balkan coğrafyasının bin yıllık geleneği ‘Koleda’, KIRKLARELİ’nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesinde kutlandı. Korkunç kıyafetler giyen kalabalık grup, evlerin camlarını çalarak kasaba halkını korkuttu.

Trakya’nın çeşitli yerleşim yerlerinde kışın en soğuk günlerinde halk tarafından farklı isimler altında kaygı geceleri düzenlenmektedir. Bu korku gecelerinden biri de Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesinde ‘Koleda’ olarak kutlandı. Balkan coğrafyasının bin yıllık geleneği olan gecede korku hikayeleri anlatıldı, ardından korkunç kıyafetler giyip makyaj yapanlar evlerin camlarına kurşunlanarak ev halkını korkuttu. İnanışa göre kabak tatlısı ‘Koleda’ gecesinde pişirilir ve bu tatlıyı yiyenlerin geceden korkmadığına inanılır. Yemek yapmayanların camları çalınarak korkutulmaktadır.

Balkanlar’da kutlanan ‘Koleda’nın bin yıllık bir gelenek olduğunu ifade eden Büyükmandıra Belde Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen, “Balkan coğrafyasında bin yıldır devam eden bu geleneği ilçemizde düzenlenen etkinliklerle kutluyoruz. Balkanlarda bin yıldır dedelerimizin kutladığı bir gelenektir.Çocuklarımızın zihinlerini ve hayallerini genişleten bir etkinliktir.” Geceye ailesiyle birlikte Lüleburgaz ilçesinden gelen Ali Kandil, “Bu akşam Balkan geleneğini yaşatmak için geldik. Kıyafetleri özel hazırladık ve bu akşam evde kabak yapmayanları korkutacağız” dedi. “Uzun zamandır geleneği sürdürüyoruz. Bu akşam evlerimizde korku hikayeleri anlatarak kabak pişiriyoruz.”

Geceye katılanlar kalabalık bir kortej oluşturarak kaygılı maketlerle süslenen parka geldi. Korkunç kıyafetler giyenler, evlerin camlarını çalarak kasaba halkını korkuttu. Meraklı gece, halkın doyasıya dans etmesi ve sahada çalan müziklerle eğlenmesiyle devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu