Ekonomi

Filyos tesisinin enerji ihtiyacı Karadeniz doğalgazından karşılanacaktır.

Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküp doğal gazı işleyecek olan Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisinde plan doğrultusunda çalışmalar devam ediyor.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre bölgede çalışmalar devam ederken tesisin enerji ihtiyacı için yeni bir aşamadan geçiliyor. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) kendi sahalarından ürettiği petrol ve doğal gazdan elektrik üretmesinin önü açıldı. Şirketin ürettiği elektriği iletim ve dağıtım sistemi ile işletme ihtiyaçları için kullanabilmesine karar verildi. TPAO’nun ‘doğal gazdan elektrik üreteceği’ ilk yerin Filyos’taki tesis olduğu öğrenildi. Elde edilen bilgilere göre; Karadeniz gazının işleneceği tesiste, tevsi çalışmaları sonrası ortaya çıkacak elektrik ihtiyacı dikkate alınarak doğalgaz çevrim santrali kurulacaktır. Tesisin ihtiyacı olan elektriğin tamamı bu çevrim santralinden elde edilecek enerji ile karşılanacaktır. Söz konusu çevrim santralinin en az 10 megavatlık bir güce sahip olması beklenirken, kurulacak santralin net elektrik üretim kapasitesi yapılacak çalışmaların ardından belirlenecek.

Öte yandan Karadeniz gazının konutlara bu ay ulaştırılması için çalışmalar sürüyor. Gazın tesise gelmesini ve işlenmesini sağlayacak her işlem farklı test edilmektedir. Filyos’ta 992 ana testin büyük bölümünün tamamlandığı belirtiliyor.

Filyos tesisinde çalışmalar devam ederken, gemilerin denizlerde arama ve sondaj faaliyetleri de devam ediyor. Karadeniz’deki sondaj gemilerinden Fatih, Sakarya Gaz Sahası’ndaki Türkali-13 kuyusunda, Kanuni ise Türkali-8 kuyusunda çalışmalarını sürdürüyor. Yavuz sondaj gemisi bakım için Filyos’ta. Yavuz, bakımlarının ardından Türkali-10’da göreve başlayacak. Ayrıca Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, Ünye-3B projesi kapsamında Karadeniz’de veri toplama faaliyetlerine devam ediyor. Oruç Reis araştırma gemisi, Doğu Akdeniz’de Belek-3D çalışması kapsamında sismik araştırma faaliyetleri yürütüyor. – İSTANBUL

habertorul.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu