Haber

Eski İçişleri Bakanı Cahit Bayar son yolculuğuna uğurlandı

Yaşlılıktan kaynaklanan rahatsızlıklar nedeniyle 87 yaşında hayatını kaybeden eski bakan Burhan Cahit Bayar, Ankara’da toprağa verildi.

Önceki gün Ankara’daki evinde hayatını kaybeden eski İçişleri Bakanı Burhan Cahit Bayar için ilk tören İçişleri Bakanlığı’nda yapıldı.

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cahit Bayar’a Allah’tan rahmet diledi.

Bayar’ın bakanlığın her kademesinde zor görevler yerine getirdiğini anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Şu anda ay yıldızlı bir bayrağa sarınmış olan Sayın Bakanımız, bu ülkenin iktidar dönemlerinde bu yükü omuzlarında taşıyabilenlerdendir. Allah onlardan, ailelerinden, çocuklarından razı olsun. Her köşesinde hizmet vermiş, kaymakamlıklarda, valiliklerde ve dışında görev almış, bu bakanlık görevini yerine getirerek vatanına ve milletine hizmet etmiş değerli büyüğümüzü rahmetle anıyorum.”

Bayar’ın naaşı, törenin ardından Karşıyaka Ahmet Efendi Camii’ne getirildi. Eski Bakan Bayar için öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı.

Cahit Bayar, son yolculuğuna Karşıyaka Mezarlığı’nda uğurlandı.

Cenaze törenine Bayar’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra eski bakanlar Vecdi Gönül, Abdülkadir Aksu ve Beşir Atalay’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda bürokrat ve siyasetçi katıldı.

Bayar’ın biyografisi

1935 yılında Sivas’ta doğan Bayar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Sivas Vali Adayı olarak göreve başladı.

Çeşitli ilçelerde kaymakamlık yapan Bayar, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürlüğü ve Emlak Müfettişliği görevlerinde bulundu.

Bayar; Diyarbakır, Malatya, Erzurum, Ankara, İstanbul Valiliği, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde büyükelçi olarak da görev yapan Cahit Bayar, 11 Ocak 1999 – 29 Mayıs 1999 tarihleri ​​arasında Türkiye Cumhuriyeti 56. Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu