Ekonomi

Çin’deki bankacılara ‘hazcı’ yaşam tarzı uyarısı

Çinli yetkililerin finans sektörüne yönelik mikro yönetim uygulamalarının son halkası, bankacılar için yaşam tarzı uyarılarını içeren açıklama oldu.

Çin’in yolsuzlukla mücadele gözetim komitesi yaptığı açıklamada, Çinli bankacılardan “zihniyetlerini güçlendirmelerini”, “hazcı yaşam tarzını bir kenara bırakmalarını” ve “Batı tarzını kopyalamayı bırakmalarını” istedi.

Açıklama, Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in hafta sonu yapılacak Ulusal Halk Kongresi’nde gücünü daha da pekiştireceği yönündeki beklentileri güçlendiriyor.

Xi’nin Kongre’de güçlü yetkilerle donatılmış bir ekonomi ve mali politika komitesini yeniden canlandıracağı ve bu komitede sadık isimlere yer vereceği belirtiliyor.

Pekin merkezli yatırım bankası Chanson & Co.’nun direktörü Shen Meng, “Bütün bu gelişmeler tek bir şeye işaret ediyor: Çin Komünist Partisi ekonomi ve finans dahil her şeyi yönetecek” dedi.

Geçen ay, Çin finans bölümünde satın almalara ve birleşmelere aracılık eden yıldız bankacı Bao Fan ortadan kaybolmuştu.

Şirketi China Renaissance, daha önce Bao Fan’a ulaşamadıklarını açıklamıştı. China Renaissance, bu hafta yaptığı açıklamada Bao Fan’ın devam eden bir soruşturmaya yardım ettiğini söyledi.

burhaniyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu