Haber

Çevre Mühendislerinden ortak mesaj: Türkiye diğer ülkelerin çöplüğü değil!

Tuçe ŞİMŞEK – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) –Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Sevim Yuryten, ülke genelinde bir çevre hareketi olarak başlayan ve sonrasında yapılan düzenlemelerle yasal bir boyut kazanan ‘Sıfır Atık’ hakkında bilgi verdi.

“DOĞRU ATIK YÖNETİMİ VE BİLİNÇ ŞART”

Doğru atık yönetimi uygulamasının değerine değinen Şube Başkanı Sevim Yuruten, bilinçsizce atılan atıkların hem doğaya hem de çevreye zarar verdiğine dikkat çekerek, “Doğa bizim hızımıza ayak uyduramıyor. Ulusal atık yönetimi eylem planları yüzde 35 civarında. , ve bu yetersiz bir rakam.”

Sıfır karbon hedeflerinin planlanması gerekliliğine dikkat çeken Saygın, “2053’te sıfır karbondan bahsediyoruz. Tüm dünya bu plan doğrultusunda ilerliyor. Ancak bu hedeflere ulaşmak için hedeflerimizi yükseltmemiz gerekiyor. Çünkü azaltmak atık, tükettiğimiz suyu, enerjiyi ve hammaddeleri azaltmak demektir.”

“Türkiye BAŞKA ÜLKELERİN ATIKLARI DEĞİL”

Türkiye’de ‘İthal Atık Politikası’ sonucunda çöp dağlarının oluştuğunu öne süren Önder Walker, hammadde girdisi olan bu atıkların ayrıştırmanın doğru şekilde yürütülmemesi nedeniyle çöp dağları oluşturduğunu vurguladı. Ülkedeki projeler. Sadece ithal atıkların değil, bir fabrika atığının iç ticarette başka bir fabrikanın hammaddesi olabileceğine, buna göre bir ayrıştırma çalışması yapılması gerektiğine dikkati çeken, “85 milyon olarak ortak niyetimiz: Türkiye çöplük değil. diğer ülkelerden.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu