Haber

Avusturya’da yasaklı sembollerin kullanımına ağır para cezaları uygulanıyor

Avusturya’da hükümeti oluşturan merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi, Naziler ve Irkçı Kimlikçi Hareket ile ilgili yasaklı sembollerin kullanımına verilecek cezanın ciddi oranda artırılmasını içeren yasal düzenleme üzerinde anlaşmaya vardı. ve Hamas, antisemitizmle mücadele kapsamında.

Bakanlar Kurulu’nda yapılan toplantıda, antisemitizmle mücadele kapsamında ülkede Nazi dünya görüşünün propagandasını yasaklayan “Yasak Kanunu” olarak adlandırılan düzenlemenin kapsamının genişletilmesine karar verildi.

Buna göre, ülkede halihazırda yasak olan Nazi, Irkçı Kimlik Hareketi ve Hamas’a ilişkin sembollerin kullanılması halinde 4 bin avroluk para cezası 10 bin avroya çıkarılacak.

Kamu sektöründe çalışan bir kişinin söz konusu kanuna göre cezalandırılması halinde işine son verilecektir. Ayrıca Nazi döneminde işlenen vahşetlerin masum gibi gösterilmesi de cezalandırılacak.

Ülkede 1945 yılında yürürlüğe giren ve kapsamı periyodik olarak genişletilen “Yasak Kanunu” anayasal bir madde olduğundan, söz konusu değişikliğin yapılabilmesi için Parlamentonun üçte ikisinin desteği gerekiyor.

Aşırıcılık ve “siyasal İslam”la mücadele kapsamında Şubat 2019’da Avusturya’da Hamas sembolleri yasaklanmıştı.

silvanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu