Ekonomi

8 bölge için seçici tesis

ANKARA (İGFA) – Kırsalda üretimi artırmak için çiftçilere verdiği desteği artıran Ankara Büyükşehir Belediyesi, son olarak 4 milyon TL’lik yatırımla 8 kırsalda selektör (tohum eleme) tesisi kurdu.

HEDEF: DAHA VERİMLİ TOHUM

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilerin tohumdan daha fazla verim alabilmesi amacıyla kurulan seçici tesisler 7 ilçede 8 mahallede kuruldu.

Kızılcahamam Çeltikçi, Nallıhan Sobran, Ayaş Gökler, Polatlı Beyceğiz, Sincan Bacı, Çankaya Karahasanlı, Haymana Yenice ve Tepeköy mahallelerinde kurulan seçici tesislerden çevre ilçeler de faydalanabiliyor.

Köy Hizmetleri Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, civardaki ekinlere yakın ve merkezi konumda olan bu yerlerin özellikle tercih edildiğini belirtti. “Üreticilerimiz hasat ettikleri buğday ve arpayı bu tesislere getirip ilaçlamadan sonra tohumluk olarak kullanabilecekler. Seçici sayesinde sadece arpa ve buğday değil, nohut gibi diğer tüm mahsulleri de kullanabilecekler ve tohumluk olarak nitelendirilen tüm materyali bir sonraki ekim döneminde kullanabilecekler.”söz konusu.

Tesislerde saatte 5 ton eser işlenebiliyor. Püskürtülen taneleri çuvallamak ve çuvalları dikmek için bir çuval dikiş makinesi de bulunmaktadır.

TESİS MALİYETLERİ AZALDI

Kızılcahamam Çeltikçi Mahallesi Muhtarı Ali Kavacık, nakliye, akaryakıt ve çıkardıkları ürünleri işlemek için tesise yüksek bedeller ödediklerini belirterek, mahallelerine kurdukları tesisin maliyetleri düşürdüğünü söyledi. Kavacık şöyle devam etti:

“Mahallemize bağlı 33 köy var. Burada seçici bir tesis yoktu. 400-500 liraya ürünlerimizi işlediğimiz başka bir yere gidiyorduk, bir de ulaşım ve yol masrafı vardı. Mücadele ediyorduk. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş böyle bir imkan sağladı ve biz de üretime başladık. 33 köyden üretici gelecek, biz de yardımcı olacağız. Ucuza mal edeceğiz, kilometreyi azaltacağız, yakıttan tasarruf edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu